Початком другого періоду пологів вважається

Відео: Вебінар "Три періоду пологів"

періоди пологів

Періоди пологів та їх тривалість залежать від безлічі факторів, серед яких: стан організму вагітної, вік, розмір плода, характер передлежання і т.д. Родова діяльність ділиться на кілька етапів, які проходять послідовно один за іншим. При надходженні породіллі в пологовий будинок акушери визначають її стан в ході огляду, для того щоб скласти план ведення пологів за періодами.

Підготовчий етап перед родової діяльністю називають племінарним періодом. Він триває протягом доби. Що відбувається в цей час? Шийка матки поступово починає відкриватися, розм`якшується і розтягується. При нормальному перебігу пологів племінарний період переходить в родову діяльність. Однак в ряді випадків він може затягуватися, такий процес вважається патологічним. Родова діяльність ділиться на три періоди пологів:

1. Період розкриття.
  2. Період вигнання.
  3. Послідовно період.

Перший період пологів

Саме цей етап вважається початком родової діяльності. Головка малюка встановлена на вході в малий таз, навколоплідні води на цьому етапі переміщаються до нижнього полюсу плідного міхура. Шийка матки розгладжується і починає розкриватися зовнішній зів, до потрібних для проходження плода розмірів. Відкриття шийки супроводжується регулярними і болючими переймами. За кожну годину вона розкривається приблизно на 1,5 см. Перший період пологів у первісток триває близько 8-12 годин, у повторно родять - 6-7 годин. До кінця першого періоду цей процес прискорюється, поки шийка матки не розкриється на 10 см.

При відкритті шийки на 4-5 см, як правило, відбувається відходження навколоплідних вод. Якщо процес виливання навколоплідних вод затримується, акушер самостійно розкриває плодовий міхур, це сприяє прискоренню родового процесу. Іноді води відходять раніше, на самому початку першого етапу або навіть до нього. Безводний період при пологах за тривалістю не повинен перевищувати 6 годин. У деяких випадках цей період триває більше доби, що дуже небезпечно, і жінка повинна постійно перебувати під наглядом лікаря.

Другий період пологів

Другий період для більшості жінок є менш болючим, в порівнянні з першим. Однак саме період вигнання плода вважається найважчим і трудомістким процесом за всю родову діяльність. На даному етапі головка малюка опускається в малий таз матері і тисне на нервові закінчення в районі крижів. У цей момент з`являється сильне бажання тугіше. Потуги, як правило, з`являються при розкритті шийки матки на 8 см. Якщо тужитися при такому розкритті шийки, великий ризик травм. Тому акушер поки забороняє підкорятися тиску потуг і рекомендує дихати, до повного розкриття шийки матки.

Відео: Пологи. Періоди. Перший період пологів розкриття

Під час потуг почуття болю замінюється відчуттям сильного тиску. З кожною новою потугою голівка малюка здійснює поворот і починає прорізуватися через статеві шляхи породіллі. У момент прорізування головки мати відчуває гострий біль в області промежини. Спочатку народжується потилицю, потім личко, а потім повністю головка дитини. Малюк повертається обличчям до стегна матері, після чого один за іншим показуються плечики, а потім вислизає все тільце новонародженої.

Потужний період пологів триває близько 20-40 хвилин. Він є найвідповідальнішим і вимагає від породіллі граничної уваги до рекомендацій акушерів. Цей період вважається найбільш ризикованим для здоров`я малюка, тому не варто нехтувати словами медперсоналу, а виконувати всі їхні поради. Після закінчення другого періоду акушери покладуть дитини вам на живіт, і ви можете перший раз прикласти його до грудей.

Відео: Биомеханизм 2 і 3 періоди пологів

Третій період пологів

Послідовно період займає 15-20 хвилин і є безболісним. На даному етапі народжується плацента. Зазвичай це відбувається за 1-2 сутички. У деяких випадках - щільне прикріплення або прирощення плаценти, потрібно акушерська допомога. Активне ведення 3 періоду пологів полягає в стимуляції маткових скорочень і обстеженні матки в разі кровотечі. Заключний етап пологів супроводжується оглядом породіллі, оцінкою стану малюка, а також оглядом плаценти.

Відео: Народження посліду - третій період пологів

Зростаюча сім`я
Як виростити свою дитину і що потім робити з цим бовдуром

Початком цього періоду вважається поява регулярних сутичок, завданням яких є розкриття шийки матки, тобто освіту отвори діаметром 10 сантиметрів, через яке здатна пройти головка дитини.

Зазвичай перші сутички бувають дуже слабкими. Деякі жінки їх взагалі не відчувають, деякі описують, як неприємні відчуття, що тягнуть внизу живота або в області попереку. Але вже з самого початку сутичок і до кінця першого періоду процес буде розвиватися у певній послідовності: наростання сили сутички, пік сутички (максимальне скорочення матки) і поступове розслаблення матки.

Перший період можна умовно розділити на три фази. Під час початкової фази шийка матки повинна розкритися на перші 2 см, проте, ця фаза найтриваліша і може тривати до 10 годин. Найперші сутички жінка може ще не відчувати, оскільки вони безболісні, короткі і нерегулярні. Потім, коли родова діяльність скоординує, сутички будуть виникати з інтервалом 20-30 хвилин, а тривати приблизно по 15 сек. З цього моменту жінці потрібно засікати інтервали між переймами, які поступово почнуть зменшуватися. Якщо води не відійшли, то їхати в пологовий будинок стоїть, коли інтервали досягнуть 5-7 хвилин. До цього моменту сутички вже можуть бути досить болючими, тому дихати варто глибоко, спокійно, повільно, що дозволяє зняти хворобливі відчуття.

Коли ви опинитеся в пологовому залі, лікар повідомить, на скільки розкрилася шийка матки. Всього вона повинна розкритися на 10 см. Однак часто акушери використовують рахунок в пальцях. Один палець відповідає розкриттю в 2 см, тобто повним розкриттям вважається 5 пальців. Зазвичай до моменту приїзду в пологовий будинок розкриття буває вже більше 2 см, а це означає, що Ви плавно перейшли у другу фазу першого періоду - активну фазу.

Як ви помітите, ніякого різкого переходу не буде, просто сутички почнуть повторюватися через кожні 2-3 хвилини, а їх тривалість зросте до хвилини. У цю фазу сутички досягають максимальної хворобливості. Для полегшення болю ви можете приймати різні пози: присідати, спиратися на ліжко, вставати на карачки. Кожна жінка може знайти зручну саме для неї позу, яка максимально послабить біль. Деяким захочеться кричати. В цьому випадку краще згадати будь-яку пісню і співати її, оскільки спів також знімає біль, а крик може викликати у дитини гіпоксію.

Наступна фаза - перехідна. Шийці матки залишається розкритися буквально на півсантиметра. Однак розкриття сповільнюється, тому дана фаза може тривати до двох годин. Сутички йдуть практично без перерв. Поступово до них приєднуються потуги, але тужитися поки рано, оскільки це може привести до розриву шийки матки. Щоб впоратися з бажанням тужитися, дихайте поверхнево (як собака в жарку погоду), ще може допомогти поза рачки - така, при якій голова і зігнуті в ліктях руки лежать на ліжку, а сідниці підняті максимально вгору. І головна умова - хороший настрій, оскільки терпіти залишилося зовсім недовго.

Протягом останніх тижнів перед призначеним природою часом пологів жінка може відчувати більш-менш відчутні сутички. Але до тих пір, поки вони не набувають регулярного характеру, а час між ними не починає неухильно скорочуватися, говорити матусі, народжую рано - це ще не пологи, а лише підготовка до них. Матка тренується, пробуючи свої сили перед вирішальним виступом.
Перший період пологів - період розкриття - збігається з початком регулярної пологової діяльності: сутички не припиняються при зміні положення тіла, стають періодичними, регулярними, неухильно посилюються і прискорюються. Перший період пологів триває до повного розкриття шийки матки. Повним вважається таке розкриття шийки матки, при якому порожнину матки і піхви є єдиною родову трубку. При добре вираженої родової діяльності на початку цього періоду за 10 хвилин проходить приблизно 2 сутички, з плином часу тривалість і інтенсивність сутичок поступово наростає, а інтервали між ними зменшуються.

Перший період пологів - найтриваліший, він займає 90% всього часу пологів. На початку першого періоду сутичка триває 1-1,5 хвилини, в кінці його - 2 хвилини. Інтервал між ними скорочується до 1 хвилини, і здається, що сутички тривають безперервно. Так, при розкритті шийки матки з 2 до 4 см тривалість сутички становить приблизно 1,5 хвилини, а інтервал між переймами - 1-2 хвилини. Під час майже повного розкриття шийки матки (8-10 см) сутичка може тривати 2 хвилини, а перепочинок - менше хвилини.
У первісток перший період пологів може тривати 10-11 годин, у тих, хто народжує другу дитину і наступних дітей, він коротше - 6-7 годин. Справа в тому, що в перший раз розкриття шийки матки починається зсередини, а зовнішній зів починає розкриватися лише тоді, коли внутрішній уже повністю розкрився. У досвідчених мам шийка розкривається як би одночасно з двох сторін, паралельно, і процес йде швидше. У будь-якому випадку в кінці першого періоду, перед потугами, порожнину матки і піхву являють собою єдиний родовий канал, що не створює перешкод для просування немовляти.

Що робить в цей час малюк?
Сутичка зароджується в верхньому відділі матки, який, за дивним парадоксу, називається її дном. М`язові маткові скорочення хвилею прокочуються від дна матки вниз, до нижніх її сегментам, і м`яко підштовхують плід до виходу. Під час кожної сутички тиск всередині матки підвищується, навколоплідні води спрямовуються в нижню частину плодового міхура, і поступово частина їх утворює конус попереду головки малюка. Головка малюка (або його таз, якщо передлежання тазове) разом з цією частиною плодового міхура тиснуть зсередини на шийку матки, спонукаючи її розкриватися. Дитина просувається до виходу зі швидкістю 2 см на годину.

Що робить в цей час мама?
Не завжди є час, сили і бажання дивитися під час пологів на годинник. І найвірніший спосіб впоратися з суб`єктивним сприйняттям часу під час пологів і хоч якось структурувати його - це вважати вдихи і видихи. Не випадково майже всі спеціальні дихальні техніки під час пологів припускають рахунок кількості циклів вдих-видих і рахунок секунд, які триває власне вдих або видих. Наприклад, вдих триває 3 секунди, видих - 7 секунд, в цілому - 10 секунд. Знаючи це, жінка отримує відразу дві підказки. По-перше, вона може самостійно оцінити тривалість сутички і протяжність періоду відпочинку, а значить, визначити, на який приблизно стадії пологів вона знаходиться. А по-друге, переживати непросту сутичку простіше, якщо знаєш: вона триває 1 хвилину, або шість вдихів-видихів. Один, два, три # 133- З кожним дихальним циклом кінець сутички все ближче, і жінка наближається до періоду розслаблення, не втрачаючи контролю над собою.